Starostové a osobnosti pro Evropu

Hodnocení minulých volebních období

Dosavadní podpora ochraně klimatu, přírody a znečištění v EP:

TOP09 a Starostové (Starostové kandidují v 2024 samostatně)

2014–2019: 12,7 %, 2019–2024: 37 % (2 MEP) 


Z volebního programu

Celý volební program

Evropská příroda a krajina je bohatstvím nás všech, a proto si zasluhuje prioritní ochranu. Je naší povinností pečovat o životní prostředí a zachovat ho pro budoucí generace. Zelená modernizace je pro nás proto příležitostí, díky které můžeme získat náskok v inovacích a ekonomickém rozvoji před okolním světem. Zároveň posílí naši soběstačnost jak potravinovou, tak energetickou.

Technologie budoucnosti

Evropská unie se musí stát globálním lídrem v zelených technologiích. Ty přinesou nejen větší šetrnost k životnímu prostředí, ale přispějí i vyšší ekonomickou efektivitou a dají Evropě náskok v ekonomice budoucnosti. Podpoříme investice do technologických řešení vedoucích k nízkouhlíkové mobilitě a výrobě ve všech oblastech, kde lze technologickým vývojem zlepšení dosáhnout. Vidíme v tom také velký potenciál pro rozvoj inovací a vytváření nových pracovních míst.

Budeme usilovat o to, aby EU i nadále určovala globální trend v boji se změnou klimatu. Za tímto účelem podpoříme realistické snižování emisí CO2 a přechod na udržitelné hospodářství. Zasadíme se o další inovace a rozvoj obnovitelných zdrojů energie – od výroby elektřiny k jejímu skladování.

Budeme klást důraz na soběstačnost výroby klíčových komponent energetické transformace v EU, například baterií či fotovoltaických panelů. Posílíme digitalizaci a robustnost energetické soustavy a koordinaci spotřeby s produkcí.

Zasadíme se o podporu v oblasti energeticky úsporných, flexibilních řešení a vzdělávání o udržitelnějším způsobu života.

Budoucnost evropské energetiky spočívá ve větší spolupráci a propojení. Rozšíříme spolupráci s ostatními členskými státy na nadnárodní transformaci energetiky a zlepšíme mezi nimi koordinaci při budování energetických kapacit.

Oběhová ekonomika

Recyklace materiálů a obalů přinese nejen environmentální, ale také praktické a strategické výhody. Prodloužením životnosti výrobků a jejich opravitelností zajistíme snížení nákladů pro spotřebitele i dopadu na životní prostředí. 

Kde to bude relevantní a možné, budeme prosazovat, aby evropská pravidla obsahovala princip větší odpovědnosti výrobce za náklady spojené s dopady na životní prostředí. Jde o spravedlivý princip, kterým by se měla Evropa více řídit. Aby evropské firmy nebyly znevýhodněny, budeme tento princip dále prosazovat i na globální úrovni.

Ochrana naší krajiny a půdy

Krajinu využíváme nadměrně a příliš intenzivně, což škodí biodiverzitě a ohrožuje přírodní zdroje. Musíme krajinu obnovovat a nechávat více místa pro přírodu. Taková krajina bude zdravější, pestrá, prostupnější i přívětivá pro lidi. Stejně tak plodiny pěstované v takové krajině budou zdravější.

Budeme usilovat o ochranu cenných přírodních lokalit, druhové rozmanitosti a zranitelných biotopů a ohrožených druhů živočichů a rostlin. Voda, vzduch a půda jsou nenahraditelné přírodní zdroje, proto je musíme chránit a v evropském prostoru vyžadovat stejné standardy v zacházení s nimi. Musíme reagovat na klíčové problémy evropské půdy, jako jsou povodně či kontaminace spodních vod. Současně se musíme zavázat k pěstování pestřejšího vzorku plodin, prevenci eroze půdy a vylepšení jejích odtokových vlastností. Za symbol ochrany životního prostředí a biodiverzity by si EU měla vybrat za jeden ze svých symbolů ptáka.

Snižování škodlivých emisí

Ke klimatu musíme přistupovat zodpovědně. Musíme pokračovat v nastavování přísných limitů emisí látek znečišťujících ovzduší, včetně látek přispívajících ke klimatickým změnám. Evropa však na tento problém sama nestačí. Musí budovat koalice na globální úrovni a nadále vytvářet tlak na zbytek světa, aby snižoval emise. Rozvoj nízkoemisních a bezemisních technologií vnímáme jako příležitost a na průmysl budeme klást vyšší nároky v oblasti ochrany zdraví a životního prostředí. Obdobně budeme působit i na globální úrovni.

Podstatným zdrojem škodlivých emisí je doprava. EU se musí díky svému mezinárodními vlivu zaměřit na zpřísnění pravidel pro námořní dopravu a jí produkované znečištění. Je nutné posílit výzkum technologií v letecké dopravě, které by vedly k nižšímu znečišťování ovzduší. Zde by mělo být prioritou zvýhodnění transevropských dopravních koridorů. Především výstavba nových vysokorychlostních železnic, které dokážou co do praktičnosti a časové náročnosti konkurovat letecké dopravě a současně mít menší ekologickou zátěž.

Co nás zaujalo